Jakie techniki wykorzystuje się podczas masażu klasycznego?

Jakie techniki wykorzystuje się podczas masażu klasycznego?

0

Masaż klasyczny od tysięcy lat stosowany jest z powodzeniem na rozmaite dolegliwości zdrowotne. Obecnie jest to jeden z najpowszechniejszych zabiegów, dzięki któremu możliwe jest rozluźnienie mięśni, usunięcie napięcia, zredukowanie stresu i usprawnienie krążenia krwi. Jako, że technika wykonywania masażu klasycznego została precyzyjnie opracowana, to warto się zapoznać z jej poszczególnymi elementami.

Masaż klasyczny – głaskanie i rozcieranie

Jedną z technik masażu klasycznego jest głaskanie, które wykonywane jest na początku i na końcu każdego zabiegu. Masujący może głaskać ciało całą wewnętrzną stroną dłoni, małym palcem, kciukiem, zaciśniętą pięścią, stroną grzbietową ręki czy też wszystkimi opuszkami palców. W zależności od natężenia głaskanie może być od subtelnego aż do mocnego. Jeśli zaś chodzi o głębokość, to może być to głaskanie głębokie lub powierzchowne.

Następnym punktem jest rozcieranie tkanki, która jest aktualnie masowana, co działa leczniczo na skręcenia, zrosty i stłuczenia. Masażysta wykonuje koliste ruchy polegające na obrotowym przesuwania rąk wzdłuż ciała. Skupia się on przede wszystkich na rozcieraniu tych części ciała, gdzie mięśnie przechodzą w ścięgna i przyczepy ścięgnowe.

Kolejne etapy masażu klasycznego, czyli wyciskanie, ugniatanie i oklepywanie

Podczas wyciskania masażysta wykonuje ruchy o stały, nasileniu wzdłuż masowanej części ciała. Z kolei najwięcej czasu poświęcane jest ugniataniu. Polega ono na chwyceniu przez masażystę mięśnia i odciągnięciu go od części kostnej. Dzięki temu mięśnie, powięzi i ścięgna stają się elastyczniejsze.

W dalszym etapie masażu klasycznego następuje energiczne oklepywanie. Polega ono na bardzo szybkim uderzaniu tkanek i w zależności od użytej przez masażystę siły, może działać pobudzająco lub relaksująco.

Wibracja, roztrząsanie, wałkowanie

W celu aktywizacji mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych stosuje się wibracje podczas masażu klasycznego. Dzięki temu następuje zwolnienie tętna i podwyższenie ciśnienia krwi oraz przyśpieszenie przemiany materii. Z kolei roztrząsanie ma na celu wprawić w delikatny ruch drżący masowane mięśnie, co polega na energicznych ruchach masażysty szeroko rozstawionymi palcami, bez odrywania dłoni od ciała pacjenta.

W celu pobudzenia czy rozluźnienia tkanek stosuje się także wałkowanie. Ten element jest połączeniem ugniatania, rozcierania i głaskania. Może być wykonywany powoli bądź też energicznie przez masażystę. Artykuł powstał we współpracy ze Medica Spa