Żarówki LED – kilka ciekawostek z rankingów

Żarówki LED – kilka ciekawostek z rankingów

1 views
0

Wybór najdogodniejszej żarówki wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się z pozoru zdawać. Stojąc przed sklepowymi półkami bądź zapoznając się z przepastnymi zasobami internetowymi, ma się niekiedy ochotę złapać z jękiem za głowę. Poniższe wskazówki powinny jednak, nomen omen, rozświetlić nieco mroki tego zagadnienia.

Zakup żarówek

Jak wynika z rankingu żarówek LED dostępnego na portalu https://www.bomi.pl/ranking-zarowek-led-top-10-najlepszych-modeli/, jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu żarówek, jest sprawa ich trzonka. Najczęściej poszukiwanym modelem jest E27 (duży gwint o średnicy 27 milimetrów), a zaraz za nim, na drugiej pozycji, plasuje się model E14 (mały gwint o średnicy 14 milimetrów).

Kolejną istotną sprawą jest moc, z jaką kupowana żarówka powinna świecić. Żarówki LED są energooszczędne i zwykle pobierają one 7-10 W. Nie jest to, rzecz jasna, moc emitowanego oświetlenia. Moc kupowanej żarówki powinna być dostosowana do pomieszczenia, w którym będzie używana i rodzaju planowanej pracy. I tak na przykład, do lampek biurkowych polecane są żarówki o mocy 40-100 W.

Rodzaj emitowanego światła

Należy też koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj (temperaturę barwową) emitowanego światła, ponieważ ciepłe światło (mieszczące się w zakresie 3000 do 35000 K) sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, z kolei modele żarówek z przedziału 5000-5500 K, zaliczające się do światła zimnego czy też dziennego, świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, bowiem światło takie sprzyja koncentracji umysłowej.

Ceny żarówek LED są zauważalnie wyższe od tradycyjnych, ale posłużą nam zdecydowanie o wiele dłużej.