Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

Czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa?

0

Zdecydowana większość importowanych po Polski używanych samochodów pochodzi z Niemiec. Kupujący cenią te pojazdy za dobry stan techniczny, niski przebieg. Decydując się na samodzielny zakup takiego samochodu, warto wiedzieć, czy jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest możliwa po polskich drogach. Jak zarejestrować taki samochód w Polsce?

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – informacje

Sprowadzenie samochodu z Niemiec może przebiegać na dwa sposoby. Jeśli samochód ma wjechać na lawecie, konieczne jest jego wyrejestrowanie – w takiej sytuacji nie musimy spieszyć się z rejestracją i ubezpieczeniem w Polsce. Kiedy jednak chcemy sprowadzić samochód samodzielnie, często zastanawiamy się, czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem. Polskie prawo jasno określa zasady sprowadzania aut z zagranicy do Polski. Kupujący ma dokładnie 30 dni na to, aby auto przerejestrować. W tym czasie auto może jeździć z niemieckimi tablicami – ale musi być również ubezpieczone! Rozwiązaniem jest tu ubezpieczenie krótkoterminowe, które wydawane jest na 30 dni, czyli dokładnie tyle, ile czasu mamy na zarejestrowanie samochodu w polskim urzędzie. Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem jest wtedy legalna.

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – tablice wjazdowe

Prawo niemieckie przewiduje dwa rodzaje tablic wjazdowych, które są dedykowane właśnie do sprowadzenia samochodu do swojego kraju w sposób legalny. Pierwszy rodzaj tablic (tablice z żółtym paskiem) wydawane są na 5 dni, i w ich przypadku auto nie musi mieć robionych dodatkowych badań technicznych. Drugi rodzaj tablic obejmuje czas od 9 dni do 6 miesięcy. Aby ich użyć konieczne jest wykonanie badań technicznych. W Niemczech możliwe jest też wykupienie OC na czas sprowadzenia samochodu do Polski.