Czy mężczyzna może sprawdzić się jako opiekun osoby starszej?

Czy mężczyzna może sprawdzić się jako opiekun osoby starszej?

0

Zwykle w ogłoszeniach traktujących o poszukiwaniu opieki do osoby starszej mowa jest o opiekunkach. Ciekawostką jest fakt, że osoby które już zdecydowały się na wsparcie ze strony opiekuna – mężczyzny, w większości przypadków nie chcą już korzystać z pomocy opiekunki. Dlaczego więc rola mężczyzn w opiece nad osobami starszymi jest tak często pomijana?

Stereotyp czy szansa?

Kobieta od wieków postrzegana jest jako „naturalny” kandydat do prowadzenia domu. Kultura europejska przez cały czas swojego istnienia zakładała, że to kobieta jest opiekunką domowego ogniska i że to ona najlepiej sprawdzi się w opiece nad dziećmi. Nic więc dziwnego, że wszyscy zakładają, iż to kobieta w sposób naturalny o wiele lepiej zaopiekuje się osobą starszą, niż mężczyzna. Tym bardziej, że praca opiekunki osób starszych nie opiera się wyłącznie na podawaniu posiłków, ale przede wszystkim na całościowej opiece nad domem.

Kobieta – pani na włościach, czy zwykła opiekunka?

Kobiety w sposób naturalny „chcą przejąć władzę” nie tylko nad domem osoby starszej, ale przede wszystkim – nad nią samą. Ten potencjalny konflikt powodowany naturalną skłonnością kobiety do coraz większej kontroli w obszarze, w którym czuje się ona wystarczająco pewnie. Mężczyźni podchodzą do swoich obowiązków nieco inaczej. Są oni bardzo skrupulatni w tym co robią i jednocześnie potrafią się dokładnie dostosować do stawianych wymagań.

Dlaczego mężczyzna powinien być opiekunem osób starszych?

1. Góruje nad kobietą siłą fizyczną – oznacza to, że może on realizować znacznie szersze spektrum działań, niż jego „kobiecy” odpowiednik na tym stanowisku.

2. Mężczyzna posiada znacznie bardziej rozbudowane umiejętności techniczne. Opiekun osób starszych nie tylko „ogarnie” dom, ale również wykona w nim wszystkie istotne z punktu widzenia właścicieli naprawy.

3. Z punktu widzenia starszego mężczyzny to właśnie opiekun będzie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza w kontekście higieny intymnej, która w wielu przypadkach jest przecież integralną częścią obowiązków opiekuna.

Dlaczego mężczyznom jest trudniej?

Jeśli kobieta chce opiekować się osobami starszymi, to np. opiekunka osób starszych w Niemczech nie musi ona dokumentować swoich umiejętności w tym zakresie. W przypadku mężczyzn jest zupełnie inaczej. Muszą oni przedstawiać odpowiednie świadectwa i certyfikaty, które potwierdzą u nich znajomość specyfiki tej pracy. Nic więc dziwnego, że jedynie 3 procent wszystkich opiekunów osób starszych na terenie Niemiec to mężczyźni. Konieczność zerwania ze stereotypem opiekuna – kobiety, jest więc czymś oczywistym. Zwłaszcza, że ma ona podstawy merytoryczne.