Czy nieprzyjemny zapach z ust to objaw choroby?

Czy nieprzyjemny zapach z ust to objaw choroby?

0

Przykry zapach z ust to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Tego typu schorzenie jest na tyle wstydliwe, że cierpiącym na nie osobom często nie mamy odwagi o nim powiedzieć… a szkoda, ponieważ z tym problemem można skutecznie walczyć. Ktoś, kto zmaga się z nieprzyjemną wonią z ust, zazwyczaj nie jest świadom tej przypadłości i być może zastanawia się, dlaczego ludzie znajdujący się blisko niego zdają się odsuwać. Dlatego właśnie lepiej zapobiegać takim kłopotom, niż je leczyć. Skąd jednak się one biorą?

Niewłaściwa higiena

Niestety, prawda jest taka, że to nie choroba, a nieprawidłowa i niewystarczająca higiena jamy ustnej okazuje się najczęstszą przyczyną tzw. halitozy. Niewyleczone zęby czy też stany zapalne śluzówki jamy ustnej przyczyniają się do powstawania lotnych związków siarki o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Niestety, maskowanie problemu gumą do żucia na niewiele się zdaje. Po prostu, należy po każdym posiłku dokładnie myć zęby, jak również dbać o codzienne szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych i języka, na którym gromadzi się osad (będący pożywką dla bakterii). Ponadto, w ciągu dnia warto używać płynów do płukania jamy ustnej. Warto też co pół roku odwiedzać stomatologa, który jest w stanie zauważyć nawet najdrobniejsze ubytki. Niekiedy również problem nieprzyjemnego zapachu z ust bierze się ze zbyt małej ilości śliny, która wykazuje działanie bakteriobójcze. W takim przypadku pomocne mogą okazać się specjalne żele, stanowiące jej substytut.

Czytaj dalej: Braki w uzębieniu – jak je uzupełnić?

Chore migdałki i zatoki

Jeżeli problem zdaje się nie leżeć w tym, co widoczne, czyli chorych zębach czy dziąsłach, być może pomocy udzieli nam laryngolog. Stany zapalne zatok i migdałków charakteryzują się występującą wydzieliną o nieprzyjemnym, ropnym zapachu. Na szczęście dziś nie ma potrzeby usuwania migdałków, ponieważ istnieją nowoczesne metody ich leczenia za pomocą lasera diodowego czy też fal radiowych. Również wyleczenie stanu zapalnego zatok, przy którym brzydko pachnąca wydzielina spływa do gardła, potrafi skutecznie zniwelować brzydką woń z ust. Więcej na ten temat można znaleźć na portalu www.kreatywna.pl.

Problemy z układem trawiennym i inne przyczyny

Czasami winą za przykry zapach z ust można obarczać występującą chorobę wrzodową żołądka lub refluks, powodujący cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Osoby, które regularnie spożywają tłuste i obfite posiłki, również mają powody do podejrzeń, ponieważ tego typu dania wywołują nadmierną produkcję kwaśnych soków trawiennych. Oprócz tego, źródłem nieświeżego oddechu bywa źle leczona cukrzyca, zła praca nerek lub rzadka choroba, nazywana zespołem odoru rybnego. Osoby przyjmujące leki na depresję czy sterydy wziewne nierzadko narzekają na suchość w ustach – a to także prowadzi do problemów z halitozą.

Jak widać, przyczyn przykrego zapachu z ust może być wiele i nie zawsze wiążą się one z występowaniem konkretnej choroby. Poszukiwania ich najlepiej zacząć od higieny jamy ustnej i stopniowo eliminować wszelkie ewentualne powody. Z czasem pozwoli to znaleźć winowajcę i skutecznie pozbyć się wstydliwej dolegliwości, która bywa źródłem kompleksów i niezręcznych sytuacji.

Źródło: infoss