Lato, alergia i wysypka – czy te słowa mogą się ze sobą łączyć?

Lato, alergia i wysypka – czy te słowa mogą się ze sobą łączyć?

0

Alergia czyli stan nadwrażliwości organizmu jest chorobą społeczną. Fakt ten oznacza, że choroba występuje u dużej części populacji na całym świecie. Choroba alergiczna to schorzenie specyficzne. W żaden sposób nie można sklasyfikować wszystkich możliwych objawów. Jednak można poznać najczęstsze z nich. Do tego zbioru należy wysypka na całym ciele lub wysypka tylko na twarzy lub innej okolicy ciała, a także katar sienny, obrzęk spojówek oraz uporczywy kaszel.

Wysypka i katar sienny to najbardziej znane elementy choroby alergicznej. Sprawia to, że zmartwione mamy myślą, że każda wysypka związana jest z nadwrażliwością ich dziecka na pokarm lub inny czynnik sprawczy.
Pamiętajmy jednak, że wysypka nie zawsze równa jest alergii. W wielu znanych ludzkości chorobach dziecięcych, wysypka występuje jako jeden z głównych objawów.

Czy latem wysypki atakują częściej?

Lato sprzyja diagnozowaniu różnego rodzaju wysypek. Spowodowane jest to m.in. brakiem przewiewnych ubranek czy większym nasłonecznieniem całego ciała dziecka. Większość rozpoznawanych w tym czasie wysypek stanowią potówki (najczęściej jest to wysypka na twarzy) – dla niewprawnego oka matki mogą być one powodem do niepokoju. Potówki jednak są przejściową odpowiedzią skóry na przegrzanie.

Ponadto właśnie w lecie pyli oraz kwitnie najwięcej roślin. Kontakt zarówno pośredni jak i bezpośredni z danym alergenem może być powodem wystąpienia np. wysypki na brzuchu (podczas przechadzki w wysokiej trawie, która łaskocze tę okolicę ciała pociechy). W tym przypadku zazwyczaj współwystępują również inne objawy alergii.

Choroba wirusowa

Często wysypce towarzyszy również uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych – może świadczyć to o chorobie wirusowej. Do najczęstszych dla wieku dziecięcego chorób o etiologii wirusowej należy odra i różyczka. Pamiętać należy, że szczepienie nie chroni dziecka w 100 %, ale działa jak bariera chroniąca, która w razie potrzeby złagodzi przebieg choroby.

Wysypka to jeden z najczęstszych problemów,z którymi muszą zmagać się lekarze pediatrzy. Jej wielopostaciowość, charakter czy czas trwania to bardzo ważne cechy różnicujące. Często szybkie ustąpienie wysypki świadczyć może o alergii kontaktowej (np. na nikiel na brzuchu dziecka, które miało kontakt z guzikami zawierającymi ten pierwiastek). Przewlekły charakter jest zazwyczaj wskaźnikiem toczącego się długotrwałego procesu takiego jak alergia na pokarmy lub choroba wirusowa.

Wysypka u dziecka początkowo nie powinna być powodem do zmartwień, ale warto pomimo wszystko wybrać się do lekarza, celem zbadania dziecka. O tych i wielu innych dolegliwościach dowiesz się więcej na stronie Rodzina Zdrowia.