Niełatwa, ale warta trudu walka o wolność. Pokonać uzależnienie

Niełatwa, ale warta trudu walka o wolność. Pokonać uzależnienie

0

Uzależnienie jest problemem osoby uzależnionej, a także całego jego otoczenia, rodziny, współpracowników, przyjaciół. Uzależnienie komplikuje życie, niszczy związki, rani najbliższych. Uzależnienie jest wrogiem, z którym trzeba walczyć.

Uzależnienie – brak silnej woli, czy choroba mózgu?

Wielu ludzi cały czas postrzega uzależnienie przede wszystkim jako deficyt silnej woli, lenistwo, czy pójście na łatwiznę, okazuje się, jednak że nie jest to takie proste i oczywiste. Naukowcy z American Society of Addiction Medicine stworzyli bowiem nową definicję uzależnienia według której, uzależnienie jest chorobą mózgu, wymagającą intensywnego i długoterminowego leczenia.

Uzależnienie objawia się silną, nieodpartą potrzebą przyjmowania jakiejś substancji, lub wykonywania pewnej czynności. Istnieje wiele rodzajów uzależnień, najpopularniejsze z nich to uzależnienie od alkoholu, czy narkotyków, jednak do bardzo groźnych uzależnień należą także uzależnienie od hazardu, od papierosów, od zakupów, od seksu, czy od niebezpiecznych sportów. Wszystkie rodzaje uzależnień łączy to, że istnieją nie tylko w psychice osoby chorej, ale są to również uzależnienia fizyczne, a nawet społeczne, co sprawia, że nie zawsze wystarczy silna wola, aby uwolnić się od nałogu.

Leczenie uzależnień

Uzależnienia trzeba leczyć, to nie ulega wątpliwości, jednak czy każdy rodzaj uzależnienia leczy się tak samo? Nie, ponieważ każde uzależnienie ma inne podłoże, inne objawy, a także inne skutki, aby leczenie uzależnienia było skuteczne, należy wybrać taki rodzaj terapii, która będzie najlepsza dla danej osoby.

W Polsce terapia uzależnień jest refundowana, dlatego każdy bez względu na to, czy jest ubezpieczony, czy nie, może podjąć walkę z nałogiem. Często jednak w państwowych placówkach terapii uzależnień są bardzo długie okresy oczekiwania na miejsce, nawet po kilka miesięcy, dlatego chorzy muszą odwlekać leczenie lub skorzystać z prywatnych placówek leczenia uzależnień.

Leczenie uzależnień – na czym polega?

Walka z uzależnieniem, tak naprawdę rozpoczyna się w momencie, kiedy uzależniony przyznaje się sam przed sobą, że jest chory i potrzebuje pomocy. Kolejne kroki i droga do wygranej z nałogiem jest długa i okraszona żmudną pracą, jednak tylko w taki sposób może przynieść realne efekty.

Leczenie uzależnień ma na celu uwolnienie chorego od czynnika, który go uzależnia, terapia ma za zadanie doprowadzić do stanu, w którym chory zaprzestaje stosowanie substancji uzależniającej (np. alkoholu, narkotyków) lub minimalizuje częstotliwość wykonywania danej czynności do granic normy (zakupoholizm, seksoholizm). Ponadto terapia ma na celu zredukowanie szkodliwych skutków życia w nałogu, takich jak problemy rodzinne, utrata pracy, wyalienowanie ze społeczeństwa, a także pomoc w powrocie chorego do normalnego funkcjonowania.

Terapia uzależnień przede wszystkim opiera się na różnego rodzaju oddziaływaniach psychoterapeutycznych, w znacznie mniejszym stopniu konieczne jest stosowanie środków farmaceutycznych. Najczęściej wspomaganie terapii lekami odbywa się, kiedy u chorego występują objawy choroby depresyjnej, lub konieczny jest detoks organizmu naszpikowanego szkodliwą substancją (alkohol, narkotyki, leki). W pozostałych przypadkach terapia polega między innymi na psychoterapii indywidualnej oraz grupowej, reprogrammingu, czyli uczenie chorego nowych, pozytywnych zachowań oraz postaw, a także na treningu umiejętności.

Leczenie uzależnień najlepsze efekty przynosi w ośrodku zamkniętym np. mrh.center, gdzie chory poddawany jest odpowiedniej psychoterapii w sposób natężony, ponadto w odosobnieniu od codziennego środowiska łatwiej jest mu zobaczyć sedno problemu, spojrzeć na sytuację z pewnej perspektywy i powziąć konkretne kroki w celu wyrwania się z nałogu. Nie zawsze konieczna jest terapia w ośrodku zamkniętym, możliwe jest również leczenie w ośrodkach pobytu dziennego lub indywidualna terapia, wszystko zależy od rodzaju nałogu i skali problemu, dlatego optymalną terapię powinien dobrać lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista z poradni leczenia uzależnień.