W gabinetach lekarskich przechowuje się mnóstwo ważnych informacji, a przede wszystkim dane personalne pacjentów oraz historię ich choroby, dlatego istotna jest kwestia bezpieczeństwa. Gromadzenie danych w wersji papierowej ani standardowe oprogramowanie wymagającego własnego serwera nie zabezpiecza dokumentacji w odpowiedni sposób. Odpowiedź na potrzeby placówek medycznych stanowi oprogramowanie w chmurze.
Chmura obliczeniowa – co to jest?
Chmura obliczeniowa, czy też cloud computing (j.ang.), to usługa zapewniana przez zewnętrznego dostawcę, który umożliwia przechowywanie danych na swoich serwerach, dzięki czemu nie jest wymagane posiadanie własnego serwera, aby oprogramowanie poradni lekarskiej działało. Nie instaluje się go na żadnym urządzeniu. Jest dostępny z poziomu Internetu. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i zalogować się na niej.
Dlaczego warto postawić na przechowywanie danych w chmurze?
Zastosowanie oprogramowania, które wykorzystuje technologię chmury minimalizuje koszty jego utrzymania. System nie wymaga własnego serwera, więc nie trzeba też dbać o jego konserwację, ani aktualizacji. Nie wymaga instalacji na żadnym urządzeniu. Rozrastająca się baza danych nie wywołuje potrzeby rozbudowy systemu. Charakteryzuje się elastycznością. Każdy gabinet może dostosować dostępne funkcje do swoich potrzeb. Dzięki odpowiednim modułom wspiera kontrolę nad finansami. Ułatwia rejestrację, zdecydowanie skraca jej czas i zapewnia wygodę pacjentom, ponieważ jest możliwa bez wychodzenia z domu. Wystarczy dysponować połączeniem internetowym. Sprawny system powiadomień gwarantuje, że pacjent nie przeoczy kolejnej wizyty. Przypomnienie o wizycie jest wysyłane na adres e-mail lub sms. Elektroniczne wystawianie recept to kolejne udogodnienie. Ponadto istnieje możliwość generowania raportów i sprawozdań. O pełnym zakresie możliwości oprogramowania w chmurze można się przekonać, zaglądając na stronę www.mediporta.pl. Rozbudowane funkcjonalności usprawniają pracę, ale dane w chmurze to przede wszystkim gwarancja ich bezpieczeństwa.
Metody zabezpieczania danych w chmurze
Przede wszystkim dostęp do oprogramowania mają wyłącznie upoważnieni pracownicy danej placówki medycznej, którzy za każdym razem muszą zalogować się do przypisanego im indywidualnego konta. Dziennik zmian danych pozwala na sprawdzenie, kto i kiedy wprowadzał zmiany. Zapewnione jest automatyczne szyfrowanie i tworzenie zapasowych kopii danych, których historię można sprawdzić. Dane są zapisywane w dwóch niezależnych serwerowniach i prowadzony jest całodobowy monitoring funkcjonalności. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi zasilanie awaryjne.
Dostęp z dowolnego miejsca o dowolnej porze
Przechowywanie danych w wirtualnych serwerach powoduje, że wystarczy posiadać urządzenie tak jak komputer, laptop lub tablet i połączenie z Internetem, aby skorzystać z oprogramowania. Dane można przeglądać, znajdując się nawet na drugim końcu świata. Nie ma znaczenia ani miejsce, w jakim się znajdujemy, ani godzina. W każdej chwili można zalogować się do systemu, aby przejrzeć dokumentację lub wprowadzić zmiany.