Tradycyjna liposukcja czy może ultradźwiękowa lub laserowa? Przedstawiamy alternatywne zabiegi w klinice w Łodzi 

Tradycyjna liposukcja czy może ultradźwiękowa lub laserowa? Przedstawiamy alternatywne zabiegi w klinice w Łodzi 

0

Metoda redukcji tkanki tłuszczowej, znana potocznie jako odsysanie tłuszczu, obecnie przeprowadzana jest na wiele sposobów. Poza jej klasyczną formą popularność zyskuje liposukcja ultradźwiękowa, inaczej kawitacyjna, a także laserowa. Alternatywne zabiegi zwykle wykonuje się bez narkozy. Jednak czy efekty są podobne? Dowiedz się więcej na ten temat!  

 

Na czym polega klasyczna liposukcja i jakie są wskazania do takiego zabiegu? 

Liposukcja polega na usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak metoda odchudzająca, dlatego w przypadku osób z dużą nawagą lub otyłością zaleca się wcześniejszą redukcję wagi. Mechaniczne usuwanie tłuszczu wskazane jest w przypadku problemu z lokalnie oporną tkanką tłuszczową. Najczęściej przeprowadzana jest liposukcja brzucha, ud i pośladków. 

Tradycyjna liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, tym samym wymaga zastosowania sedacji w formie znieczulenia ogólnego. Przed przystąpieniem do procedury Pacjent musi wykonać badania wskazane przez lekarza podczas konsultacji wstępnej. 

Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na wybranym obszarze ciała. Kolejno za pomocą specjalnej kaniuli i połączonej z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie zasysany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabieg kończy się założeniem szwów w miejscu nacięcia. Istnieje również możliwość przeprowadzenia liposukcji z przeszczepem tłuszczu w trakcie jednego zabiegu. Wówczas pobrany materiał po odpowiednim przygotowaniu można wykorzystać np. w celu jednoczesnego powiększenia biustu, czy wypełnienia nierówności na innych obszarach ciała. 

 

Liposukcja ultradźwiękowa i laserowa – zasada działania

Poza klasyczną liposukcją wyróżnia się wiele innych metod ,,odsysania tkanki tłuszczowej”. Są to procedury wyróżniające się mniejszą inwazyjnością, dlatego zwykle przeprowadza się je bez narkozy – w znieczuleniu miejscowym. Wśród dostępnych rodzajów liposukcji w Klinice Miracki w Łodzi znane są m.in.:

  • Liposukcja laserowa – podczas zabiegu lekarz wprowadza wprost do tkanki tłuszczowej (przez nacięcie w skórze) specjalną diodę emitującą wiązkę energii laserowej. Pod jej wpływem dochodzi do podniesienia temperatury i tym samym rozpadu komórek tłuszczowych. Rozerwana tkanka przechodzi w stan półpłynny – w takiej formie łatwiej ją usunąć bez ingerencji w okoliczne tkanki. 
  • Liposukcja kawitacyjna (ultradźwiękowa) – w tym przypadku tkankę tłuszczową rozbija się za pomocą energii ultradźwiękowej. Fale akustyczne o wysokiej częstotliwości wprowadzają adipocyty w ruch, generując wzrost temperatury oraz ich rozpad. Zabieg taki można przeprowadzić wprowadzając diodę do tkanki, jak również przezskórnie. W ostatnim przypadku nie odsysa się tłuszczu, a usunięciem rozbitej tkanki zajmuje się układ metaboliczny.  

W przypadku wymienionych metod zabiegowych lekarz usuwa tylko część tłuszczu. Przy liposukcji laserowej zwykle jest to maksymalnie 500 ml z danego obszaru zabiegowego. Natomiast reszta uszkodzonych adipocytów zostaje wchłaniana stopniowo, w ciągu kolejnych kilku miesięcy. 

 

Którą metodą wybrać? Od czego to zależy?  

Głównym celem dostępnych rodzajów liposukcji jest redukcja miejscowych złogów tkanki tłuszczowej. Jednak metody te znacznie się od siebie różnią. W przypadku zastosowania ultradźwięków lub lasera poza uszkodzeniem adipocytów dochodzi także do stymulacji naturalnych procesów biologicznych. Przez kilka miesięcy po zabiegu powstają nowe włókna kolagenu i elastyny. Zabiegi takie pozwalają więc na jednoczesne ujędrnienie skóry. 

Ponieważ są to metody mniej inwazyjne, sprawdzają się również do usuwania tłuszczu z delikatnych partii ciała. Wykonuje się np. liposukcję podbródka, czy kolan. Efekty nie pojawiają się jednak tak szybko jak w przypadku klasycznego zabiegu. 

Poza wymienionymi metodami znane są również m.in. liposukcja ultradźwiękowa z falami RF (falami radiowymi), infradźwiękowa, czy wodna. Każda ma swoje zalety, dlatego decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje lekarz mają na uwadze potrzeby Pacjenta – obszar zabiegowy, objętość tkanki tłuszczowej, wiek, ogólny stan zdrowia. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka forma liposukcji będzie dla Ciebie odpowiednia, zapytaj o szczegóły podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Warszawie lub Katowicach.