Chirurg szczękowy – kim jest, czym się zajmuje?

Chirurg szczękowy – kim jest, czym się zajmuje?

0

Chirurg szczękowy to jeden z tych specjalistów, których nie chcielibyśmy odwiedzać zbyt często. Czasem jednak jego interwencja jest koniecznością, bo pozwala nam skutecznie pozbyć się bólu czy kompleksów. Dowiedz się, na czym polega praca chirurga szczękowego, kiedy należy się do niego zgłosić i jak taki stomatolog pomaga swoim pacjentom.

Chirurg szczękowy, zwany również stomatochirurgiem, to lekarz specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej, czyli leczeniu chorób i urazów zębów, jamy ustnej oraz szczęki. Chirurg szczękowy zajmuje się również leczeniem wad zgryzu oraz przeprowadzaniem zabiegów rekonstrukcyjnych i estetycznych na tkankach twarzowych.

Kim jest chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowy to lekarz specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej, czyli leczeniu chorób i urazów zębów, jamy ustnej oraz szczęki. Dentysta zajmuje się również leczeniem wad zgryzu oraz przeprowadzaniem zabiegów rekonstrukcyjnych i estetycznych na tkankach twarzowych. Może zatem nie tylko usunąć ząb, lecz także wstawić w jego miejsce implant lub inne wypełnienie. Warto jednak wiedzieć, że oprócz zabiegów klasycznych wykonuje on także te bardziej skomplikowane, a jego kwalifikacje obejmują też chirurgię onkologiczną, urazową, traumatologię czy elementy chirurgii plastycznej.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Jak już wspomnieliśmy, zakres kompetencje chirurga szczękowego może być dość szeroki, a zależy od jego kompetencji, doświadczenia i specjalizacji. Do głównych zadań chirurga szczękowego należy:

  • usuwanie zębów, w tym zębów trudno dostępnych lub zatrzymanych w zębodołach, w tym chirurgiczne usuwanie ósemek,
  • leczenie chorób tkanek miękkich jamy ustnej, takich jak choroby dziąseł, przyzębia czy błony śluzowej,
  • przeprowadzanie zabiegów rekonstrukcyjnych na szczęce lub żuchwie, np. po urazach lub w przypadku wad rozwojowych,
  • leczenie chorób szczęki, takich jak torbiel szczękowa czy nowotwór,
  • przeprowadzanie zabiegów ortodontycznych polegających na zmianie położenia szczęki lub żuchwy,
  • wykonywanie zabiegów implantologicznych, rekonstrukcji materiałów kostnych.

Często chirurg szczękowy musi współpracować z innymi specjalistami – ortodontą, implantologiem. Jeżeli sam ma szersze kompetencje to może być nazywany też chirurgiem szczękowo-twarzowym. Zazwyczaj pacjenci trafiają do niego po wizycie kontrolnej i wstępnej diagnostyce przeprowadzonej przez stomatologa ogólnego.

Kiedy odwiedzić chirurga szczękowego?

O tym, że powinieneś odwiedzić chirurga szczękowego zazwyczaj poinformuje Cię dentysta prowadzący. Przy wizycie kontrolnej oceni on stan uzębienia, a jeśli zauważy niepokojące zmiany wymagające np. ekstrakcji, skieruje Cię na rozszerzoną diagnostykę właśnie do chirurga szczękowego.

Wskazaniem do odwiedzenia chirurga szczękowego są problemy z zębami, takie jak: ból zęba, ropiejące i krwawiące dziąsła, nadwrażliwość zębów, stany zapalne, ubytki lub inne schorzenia zębów i dziąseł. Warte konsultacji są także wady zgryzu m.in. nieproporcjonalnie duży odstęp między zębami, nieprawidłowe ułożenie zębów, brak miejsca na zęby, nieprawidłowy kształt szczęki lub żuchwy. Wreszcie wszelkie urazy mechaniczne powstałe po bójce czy wypadku, w tym złamania, skręcenia, obrzęki, siniaki lub inne uszkodzenia tkanek twarzowych.